بلاگ آموزشی

سنبه و ماتریس

سنبه ماتریس دستگاه پرس برک

سنبه و ماتریس ماشین سازی ملکی

آنچه که در این مقاله می خوانید:
به اختصار:
*مکانیزم عملکرد دستگاه پرس برک
*جنس سمبه و ماتریس پرس برک
*قیمت سنبه و ماتریس پرس برک

اصولا پرس برک به ماشینی گفته می شود که برای فرم دهی ویا به اصطلاح عامیانه خم کردن فلزات به کار می‌رود.
در دستگاه پرس برک بر خلاف سایر دستگاه های پرس،فک متحرک دستگاه کاملا قابل کنترل و برنامه ریزی است به همین دلیل می‌توان از این قابلیت در ایجاد فرم های دلخواه در ورق و قطعات فلزی ایجاد کرد.

پرس برک(peres berek) یکی از پرکاربردترین دستگاه های صنایع فولاد و ورق است که از آن برای فرم دهی و خمکاری انواع ورق های آلیاژی ،استیل ،آلومینیوم ورقهای st37 وووواستفاده می‌شود.

اجزای اصلی این دستگاه:پایه ها ، نگهدارنده ماتریس(میز ماتریس) وقسمت دیگر به نام فک متحرک که بر روی آن سمبه نصب میگردد.

روش کار دستگاه پرس برک به گونه ای است که با اعمال فشار جکهای هیدرولیک که بر روی فک متحرک نصب شده و ورق فلزی که روی میز ماتریس قرار داده شده وبا کمک اعمال فشار وارده از طریق سمبه ی نصب شده بر روی فک بالا و بر روی متریال خام وبا توجه به زوایای تعریف شده توسط اپراتور میزان خم ورق تعیین میگردد.ضمنا این اعمال فشار بر روی سنبه علاوه بر نیروی فشار روغن که معمولا توسط پمپ روغن و جک ها انجام می پذیرد می‌تواند به توسط فشار باد (پنوماتیک)و بصورت مکانیکی هم قابل اعمال باشد.

سنبه و ماتریس

سنبه و ماتریس در دستگاه پرس برک

سمبه یا سنبه، تحت عنوان تیغه در دستگاه پرس برک نیز شناخته شده ویکی از مهمترین ،دقیق ترین و پرکاربردی ترین ابزاری قابل حرکت در این دستگاه برای خمکاری ورق‌ های فلزی است. این ابزار در پرس برک از جنس فولاد بسیار مقاوم و مستحکم ساخته‌ شده و محل قرارگیری آن در دستگاه پرس برک نیز در فک بالایی آن می‌ باشد.

ماتریس نیز یکی دیگر از ابزار های بسیار مهم در دستگاه پرس برک است و محل قرارگیری آن در بخش پایینی (میز ماتریس)دستگاه بوده و برخلاف سنبه یا تیغه، بخش ثابت دستگاه جهت نگهداری از ورق فلزی برای خمکاری می‌ باشد. بخش ماتریس در دستگاه پرس برک به‌ طور معمول به صورت V شکل است و برای عملیات خمکاری، ورق فلزی مابین ماتریس و سنبه قرار گرفته و با اعمال فشار از طریق سنبه و یا تیغه بر روی فلز، ورق به داخل شیار V شکل ماتریس فرو رفته و فرم دهی لازم بر روی آن اعمال می‌ شود.

همان طور که گفته شد، ابزار های سنبه و ماتریس در دستگاه پرس برک برای انواع خمکاری بر روی صفحات فلزی دارای اشکال و حالت‌ های گوناگونی هستند و با توجه به نوع فرم دهی خود، نیرو و فشار متفاوتی را نیز بر روی فلزات وارد می‌ کنند

معروف ترین و کاربردی‌ترین سمبه ها:سمبه کله غازی و سمبه معمولی و شعاعی میباشد.

از سمبه های کله غازی و معمولی برای فرم دهی به ورق به صورت Vشکل با  زوایای تیز و از سمبه های شعاعی برای فرم دهی به ورق به صورتUشکل استفاده میگردد

سنبه دستگاه پرس برک
ماتریس ماشین سازی ملکی -خرید ماتریس دستگاه پرس برک

سختی سنبه و ماتریس پرس برک :

یکی از مهمترین مراحل ساخت تیغه های(سمبه و ماتریس) پرس برک بعد از ماشینکاری ،مرحله و عملیات آبکاری میباشد که معمولاسختی سنبه و ماتریس بین ۴۶تا۴۹ راکول می باشد.

انجام عملیات های ماشین کاری قبل از انجام آبکاری صورت می گیرد.

عامل استقرار قطعات قالب کفشک ها می باشند.

  ماتریس:

ماتریس نیز اکثرا از جنس فولاد های سنبه ساخته می شود و تلرانس بین سنبه و ماتریس باید به مقدار معینی باشد در غیر این صورت یا قطعه کار مطابق ابعاد خواسته شده تولید نمی شود.و یا اگر تلرانس زیاد باشد قطعه به جای بریده شدن داخل ماتریس شده و به حالت کشش پاره می شود.

 

 قیمت خرید سنبه و ماتریس:

 

قیمت خرید سنبه ماتریس در دستگاه پرس برک

قیمت خرید سنبه ماتریس در دستگاه پرس برک بر اساس عوامل و فاکتور های گوناگونی متفاوت است و از جمله عوامل تأثیرگذار در تعیین هزینه نهایی آن‌ ها می‌ توان به نوع دستگاه، جنس فلز استفاده‌ شده، نوع خمکاری، جنس سنبه ماتریس، کیفیت تیغه، ودر نهایت ابعاد و اندازه های سنبه و ماتریس بستگی دارد

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *